امروز: جمعه, ۸ اسفند ۱۳۹۹ / قبل از ظهر / | برابر با: الجمعة 15 رجب 1442 | 2021-02-26
کد خبر: 22700 |
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹ | ارسال توسط :
569922 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

رئیس جمهور در نخستین نشست خبری خود در سال ۹۶، به سوالات متعددی پاسخ داد. از ارائه گزارش مالی دولتش گرفته تا پاسخ به منتقدان و حتی انتظاراتی که از او می‎رفت.

به گزارش  فصلی نو به نقل از خبرآنلاین،

حجت الاسلام حسن روحانی در دو جای این نشست به سخنانی که به او نسبت داده شده بود، واکنش نشان داد. یک بار آنجا که گفت هرگز وعده حل مشکلات اقتصادی در ۱۰۰ روز را نداده و فقط قرار بوده گزارشی ۱۰۰ روزه به مردم ارائه دهد و جای دیگر آنجا که گفت «هرگز نگفتم کلید حل همه مشکلات کشور در حل مساله هسته‌ای است». چهره ها و رسانه​‌های منتقد دولت در ماه‌های اخیر با تکیه بر این دو موضع تحریف شده از سوی رئیس جمهور به نقد دولت یازدهم پرداخته بودند که امروز رئیس جمهور به آنها پاسخ  داد.

واکنش دیگر رئیس جمهور به منتقدانش آنجا بود که درباره خرید هواپیماهای جدید در سایه توافق هسته‌ای گفت: نمی دانم چرا خرید هواپیمای نو به برخی بر خورد! برخی ماشین دودی هستند و فضا را سیاه می‌کنند!

انتظار از او برای آزادی مدیران کانال‌های تلگرامی موضوع دیگری بود که رئیس جمهور به واسطه آن به برخی رویکردها در قوه قضاییه انتقاد کرد و گفت: برخی فکر می کنند آب خنک خوردن مستحب است! او همچنین وعده داد که گزارش وزرای اطلاعات، کشور و دادگستری در این باره را به مردم ارائه خواهد داد.

مشروح این نشست خبری را در ادامه بخوانید:
در نخستین نشست خبری خود در سال ۹۶ که با حضور خبرنگاران ده‌ها رسانه داخلی و خارجی برگزار شد؛ سخنانش را با تبریک سال نو و میلاد حضرت علی(ع) آغاز کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت یازدهم در طول سه سال و نیم گذشته بویژه در سال ۹۵، موفقیت‌هایی داشته است، از رهنمودهای مقام معظم رهبری و حمایت‌های مردم تقدیر کرد و گفت: به حمدلله دولت یازدهم به برخی اهداف خود دست یافته است. در سال ۹۵، دولت در ارائه خدمات و رشد اقتصادی، طبق آمار رسمی کشور و آمار جهانی، پیشرفت خوبی داشتیم. در طول سه سال گذشته حقوق افراد کم درآمد، همچون بازنشستگان با رشد دو برابری مواجه شده است. در سال جاری نیز حقوق افرادی چون مشمولین سازمان بهزیستی حدود ۲۰ درصد افزایش می یابد.

روحانی که می گفت برای اولین بار در دولت اوست که اضافه حقوق کارمندان و کارگران بیش از رشد تورم بوده است، ادامه داد: وضع کشاورزان که از اقشار کم درآمد جامعه هستند، نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است. در سال ۹۱، پول گندم پرداختی به کشاورزان حدود ۸۰۰ میلیارد تومان بود اما در سال ۹۵ حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان پول به کشاورزان پرداخت شده است. این دو رقم را مقایسه کنید و ببینید چند برابر شده است. کشاورزان بزرگترین خدمت را به کشور ما کرده و امنیت غذایی ما را تامین می کنند.

به گفته وی، تراز تجاری ما در سال ۹۱، منفی ۸٫۱ بوده است اما در سال ۹۵، تراز تجاری کشور به منفی ۲٫۶ رسیده است که اگر چه همچنان منفی است اما فاصله زیادی با گذشته دارد که نشانه تولید و خود اتکایی بیشتر در کشور است.

روحانی با اشاره به اینکه تولیدات کشاورزی از ۲۱ به ۱۱۸ میلیون تن رسیده است، این افزایش رقم را به معنای خود اتکایی بیشتر و اقتصاد مقاومتی دانست که به منزله بهبود وضعیت کشاورزان نیز هست. او در ادامه از توجه دولت به ارائه خدمات بهداشت و درمانی و محیط زیست به عنوان اولویت های دولت یازدهم یاد کرد و افزود: برای اولین بار در تاریخ ایران، همه مردم تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند و همه حاشیه نشین ها توانستند از خدمات درمانی بهره ببرند. این دولت به فکر مستضعفین و حاشیه نشین ها بود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد که در دولتش ۲۱ هزار تخت بیمارستانی به مجموعه درمانی کشور اضافه شده و تا پایان دولت بنا به گفته وزیر بهداشت می توان آن را به ۲۳ تا ۲۴ هزار تخت رساند. اما همین رقم موجود، یعنی یک چهارم کل تخت بیمارستانی کشور در طول تاریخ، به مجموعه درمانی در سه سال گذشته افزوده شده است.

روحانی همچنین از توجه دولتش به روستاها سخن گفت و ادامه داد: تمام روستاهای گاز کشی شده تا سال ۹۲، ۱۴ هزار روستا بوده است اما در این دولت، ۹ هزار روستای دیگر گاز کشی شده اند. در این دولت به تمام روستاهای بیش از ۱۰ خانوار، برق رسانی شده است. برای آبرسانی در روستاها هم کار بزرگی انجام شد و ۵۲۰۰ روستا در این دولت از آب بهداشتی برخوردار شدند. راه​‌های روستایی و کارهای درمانی و آموزشی، ارتباطات و اینترنت نیز در دستور کارمان بوده است. کما اینکه ۲۵ هزار روستا در ایران دارای اینترنت هستند.

از افتخارات روحانی این بود که علی رغم افزایش کیفیت اینترنت در این دولت، هزینه آن افزایش نیافته است. افتخار دیگر آنکه فضاهای آموزشی و دانشگاهی، کمتر امنیتی شده و فضا همچنان برادرانه است.

روحانی با اشاره به دو انتخابات بزرگ پیش رو، تاکید کرد: انتخابات برای نزدیک تر شدن ما هست. اشکالی ندارد که همه گروه ها مواضعشان را بگویند اما به مردم دروغ نگویند. این بزرگترین خیانت به مردم است که آمار و اطلاعات دروغ به مردم بدهند که منجر به یاس در مردم شود. نباید کاری کنیم که مردم بگویند پس از ۳۹ سال، با این همه فراز و نشیب، پس بالاخره چی شد؟

وی افزود: ملت می داند که دستیابی به پیشرفت و توسعه فقط با وحدت و همدلی امکان پذیر است. خوشحالم که دیروز پروژه های مهم هسته ای افتتاح شد. خوشبختانه در همه زمینه ها بویژه در زمینه هسته ای در حال پیشرفت هستیم، بویژه پس از برجام. فضا برای تحرک و پیشرفت ما بیشتر شده و من از همه ارگان ها در این فضا تشکر می کنم.

وی تاکید کرد: نتیجه ایام انتخابات باید وحدت و دوستی بیشتر و شکاف کمتر باشد و ترس دشمن از ما بیشتر شود. حتما مردم حماسه بزرگی را خلق خواهند کرد. باید در سال جاری بیش از قبل برای تولید ملی و اشتغال تلاش کنیم.

روحانی از ابلاغیه های دولت به دستگاه های اجرایی یاد کرد که امروز واصل خواهد شد که برنامه های مشخصی برای افزایش تولید ملی و اشتغالزایی در آن قید شده است. او ابراز امیدواری کرد که دولت در پایان سال ۹۶، دستاوردهای خود در این زمینه را به مردم اعلام کند.

گفتنی است در این نشست خبری محمدجواد ظریف، حسام الدین آشنا، خدادی مدیرعامل ایرانا، صالحی امیری وزیر ارشاد نیز در سالن حضور داشتند.

برخی ماشین دودی هستند و فضا را سیاه می‌کنند

حجت الاسلام حسن روحانی رئیسی جمهوری کشورمان در ادامه نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی درباره وجه تمایز اولویت های اقتصادی رئیس جمهور در صورت رای آوری مجدد، گفت: در این جلسه ما راجع به بحث های انتخاباتی نمی خواهیم اصلا صحبت کنیم ولی اینکه دولت برای آینده چه برنامه‌ای دارد می توان به آن توجه شود. مساله یارانه برای کمک به اقشار آسیب پذیر جامعه بوده است و در چارچوب قانون باید ایجاد می شده است دولت تلاش کرده در چارچوب قانون یارانه را اجرا کند.

وی تصریح کرد: دولت یک بخشی از یارانه را به بخش هایی برده که اهمیت داشته است مثل بخش کشاوری. در این بخش ما پولی که برای گندم می دهیم با قیمت گندم در بازار بین المللی خیلی متفاوت است و چیزی حدود دو برابر است. این یعنی یارانه به کشاورز می دهیم، یا یارانه درمان که باید به جای ۳۷ درصد مردم ۶ درصد هزینه پرداخت کنند یعنی استفاده صحیح از یارانه.

رییس جمهور گفت: دولت باید تابع قانون باشد در چارجوب آنچه مجلس تصویب کرده است، قانون را اجرا می کند دولت بعدی هم در چارچوب مصوبات مجلس قانون یارانه را اجرا خواهد کرد. نظر شخصی من این است و به دوستان اقتصادی هم گفتم که اقشار آسیب پذیرتری در جامعه داریم اینکه یارانه یکسان دادند خیلی مشخص نیست مطلوب باشد، اقشار آسیب پذیر باید یارانه بیشتر بگیرند. از سال گذشته در حال برنامه ریزی هستیم یارانه اقشار آسیب‌پذیرتر بیشتر خواهد شد.

روحانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه شما قول داده بودید وضعیت اقتصادی بهبود بخشیده شود به نحوی که مردم نیاز به یارانه ۴۵ هزارتومانی نداشته باشند، آیا به این وعده ها عمل شده است، گفت: درست است که ما باید به جایی برسیم که مردم ما نیازمند به یارانه نقدی نباشند. این حرف درستی است اما آیا این کار در ظرف ۴ سال به نتیجه می رسد؟ کاری که در دولت کردیم این بود که یارانه نقدی را به جای اضافه کردن به بخش های خدمات اجتماعی و تولیدی بردیم. باید وضع زندگی مردم آنقدر خوب شود که مردم نیاز نداشته باشند. چطور باید اینکار شود.

روحانی ادامه داد: همه مردم باید مشغول به کار شوند، همه باید درآمد کافی برای زندگی داشته باشند، اگر می خواهیم همه شغل داشته باشند بدون فناوری و سرمایه گذاری و امنیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آیا امکانپذیر است؟ خب باید سرمایه زیادی از سوی کارآفرینان وارد بازار کنند دلشان به آینده قرص باشد. بعضی ها نمی دانم چرا ماشین دودی هستند و هرچه حرف می زنند فضا را سیاه می کنند. ما یک فضای روشن و ایرانی آباد داریم. برای چه این فضا را دودآلود می کنند به قول اقتصادی ها این عدم قطعیت را برای چه القا می کنیم.

رییس جمهور اظهار کرد: ما باید فضا را امیدوارنه کنیم باید همه تلاش کنیم، سرمایه جذب شود، سرمایه بیاید. مثلا یک تعداد هواپیما خریداری شد. نمی دانم چرا خرید این هواپیماهای نو به برخی ها برخورد. من هنوز نفهمیدم. گفتند ما نباید هواپیمای نو سوار شویم خب شما کهنه سوار شوید. در سال بیش از ۴ میلیارد دلار مردم ما می دهند به شرکت های خارجی برای صندلی هایی که برای سفر می خواهند بگیرند ایا اشکالی دارد که ما خودمان این را از مردم بگیریم و به شرکت های خارجی ندهیم. خب ما نیاز به فعالیت داریم، باید صنعت گردشگری را پیش ببریم. این حرف به حق است کشور ما باید به روزی برسد که هیچ کسی نیاز به یارانه نقدی نداشته باشد یک راه طولانی است که باید همه دست به دست هم دهیم.

رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اصلاح ریشه ای نظام بانکی، تاکید کرد: من هنوزم می گویم البانک و ما ادراک مع البانک. بانک ها خیلی نیاز به اصلاح دارند، من از بانک ها به خاطر کاری که سا ل۹۵ کردند تشکر می کنم. بانک ها ۴۳ درصد بیشتر از سال قبل تسهیلات به مردم دادند. این رقم بسیار خوبی است. بیش از چهارصد و سی هزار میلیارد تومان به مردم تسهیلات دادند. ۲۴ هزار واحد صنعتی متوسط کوچک از بانک ها تسهیلات کردند.

روحانی با بیان اینکه بعضی ها هم نسبت به برخی مدیران بانک ها بی انصافی کردند و ظلم کردند، خاطرنشان کرد: اما بانک ها نیاز به تحول دارند، این دولت اولین دولتی است که دارد بدهی را پرداخت می کنند. همه دولت ها بدهی درست می کردند و می‌رفتند. و بعد از سرمایه بانک‌های دولتی تقریبا دوبرابر شده است. این کار بزرگی است که دولت نسبت به بانک های دولتی انجام داده است. من سال گذشته یک دستورالعملی را به معاون اول ابلاغ کردم که بخشی از آن درباره بانک ها بود. در جلسات اقتصادی هم مشکل بانک ها یکی از مشکلاتی است که در دولت یازدهم خیلی کم حل شده است.

وی افزود: در این دولت ما مسیرهایی را شروع کردیم، در برخی مسیرها پیشرفت ها خیلی زیاد بود، برخی جاها کمتر بود و در برخی جاها حرکت ما حرکت مان خیلی کند بود. در مبارزه با فساد حرکت بزرگی را دنبال می کردیم. در مبارزه با قاچاق این دولت کار بزرگی کرد از ۲۵ میلیارد به ۱۵ میلیارد رسید. ولی در عین حال اینکار باید با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند در حوزه بانک قدم های بیشتری برداشت شده است.

گزارش وضعیت مدیران تلگرامی را به مردم می‌گویم

بازداشت مدیران برخی کانال‌های تلگرامی و تداوم حضورشان در زندان، از سوالات مطرح شده در نشست خبری امروز روحانی بود.

حجت الاسلام حسن روحانی در پاسخ گفت: این مساله سوال بسیار مهمی برای جوانان است. یکی از قول‌های این دولت، حس آزادی از سوی مردم بوده است. برخی می گویند فقط بهبوبد وضعیت اقتصاد را باید لمس کرد؛ اما آزادی را هم باید لمس کرد. ما در کشور مردم سالاری هستیم. به خاطر اینکه یک نفر از حزب و جناحی حمایت کرده، نباید به زندان برود.

وی افزود: انشالله در قوه قضاییه دیگر این اقدامات نشود و به جای اینکه شنبه مردم را احضار کنند، پنج شنبه نبرندش که دو شب آب خنک بخورد! برخی فکر می کنند خوردن آب خنک مستحب است! قبل از تعطیلات نوروز رفتند برخی را گرفتند. من به وزیر اطلاعات دستور دادم که پیگیری کند و او در گزارشش گفت که آنها جرمی مرتکب نشده اند. وزیر کشور هم گفت که می کوشد مساله در همان روزهای اولیه تعطیلات نوروز حل شود. الان هم وزرای اطلاعات، کشور و دادگستری مشغول پیگیری هستند و من از آنها گزارش دقیق می خواهم. امیدوارم آنچه که در گزارش اولیه به من گفته اند، درست نباشد؛ چون اگر درست باشد، من آن را به مردم خواهم گفت.

آن‌که میخواست یک‌شبه همه مشکلات را حل کند، من نبودم!

در ادامه نشست خبری امروز رئیس جمهور، خبرنگار همشهری – رسانه نزدیک به قالیباف- با طرح سوال مذکور، با این پاسخ روبرو شد: یک دروغ بزرگی در برخی روزنامه​ها و سایت‎ها پخش شده. من کی گفتم ۱۰۰ روزه مشکل را حل می کنم؟ من گفتم در صورت پیروزی در انتخابات، من ۱۰۰ روزه گزارش کارهایی که کرده ام را به مردم می گویم. آن کسی که یک شبه همه مسائل را حل می کرد، کس دیگری بود! من نبودم!

سخنان روحانی با تشویق حضار همراه شد و او ادامه داد: موانع و مشکلات اقتصادی کشور را در ۱۵ روز اول دولت شناسایی و ابلاغ کردیم و برای حلش شروع به کار کردیم. کاهش تورم که از آسمان نازل نشد. کار کردیم که ابتدا به ۲۵ و بعد از ۲۵ به ۱۵ رسید و حالا تک رقمی شده است. من گفته بودم در طول دولتم، تورم را یک رقمی می کنم و دیدید که در سال ۹۵ چنین کردم و یکسال زودتر پیش رفتم. من وعده دادم که رشد اقتصادی را مثبت می‌کنم و دیدید که این کار را کردم و از سال ۹۳، رشد اقتصادی کشور مثبت شده است و امسال برای اولین بار در طول ۱۲ سال گذشته، رشد اقتصادی را به بالای ۸ درصد متناسب با سندچشم انداز ۲۰ ساله رساندیم.

رئیس جمهور از خودکفایی کشور در بخش های مختلف یاد کرد و خطاب به خبرنگار همشهری گفت: ۳ سال منتظر بودم که کسی چنین سوالی را بپرسد و این دروغ را افشا کنم. مگر می شود مشکلات را در ۱۰۰ روز حل کرد؟ این را فقط یک آدم غیر عاقل ممکن است بگوید! من خوب یادم هست که چه گفتم و حافظه ام هم یاری می کند. این دروغ بزرگ را برخی افراد مخرب، مدام تکرار می کنند.

در ادامه خبرنگاری از حضور نظامی ایران در سوریه و حمایت ایران از اسد پرسید و روحانی در پاسخ گفت: سوریه موضوع حساس و مهمی در منطقه است. از شش سال قبل، نظر ما این بود که کشورهای دیگر از تروریسم حمایت نکنند. سال ۹۲ در نخستین حضورم در نیویورک، به روسای کشورهای اروپایی گفتم که حمایتتان از تروریست ها چقدر برای خودشان خطرناک خواهد بود و گفتم اگر به این روش ادامه دهید، به زودی شاهد همین ناامنی ها در کشور خودتان خواهید بود.

وی با تاکید بر پایان دادن به تروریسم، ادامه داد: باید اصلاحاتی در حکومت سوریه انجام شود. ما راه حل را صندوق رای می دانیم که نه فقط در تهران و اصفهان که در تمامی منطقه، جوابگو خواهد بود. انشالله اصلاحاتی که ضرورت دارد، در سوریه انجام خواهد شد.

روحانی بهانه آمریکایی‌ها برای حمله به سوریه را مورد اشاره قرار داد و گفت: در تماس تلفنی با اسد و پوتین به آنها گفتم که بهتر است کمیته حقیقت یابی در منطقه تشکیل شود و تشخیص داده شود که نشت گاز شیمیایی از چه محلی بوده است و معلوم شود که کار کیست. اگر معلاوم شود که کار تروریست ها بوده، آمریکا چه می خواهد بکند؟ اگر تروریست ها فکر کنند هرگاه عملیات شیمیایی کردند، آمریکایی ها از آنها حمایت خواهد کرد، چه خواهد شد! به نظرم کار آمریکا نه با منطق و منافع کشورها و سازمان ها سازگار است و نه با قوانین بین الملل. حامیان این اقدام آمریکا هم اشتباه می کنند. چون این کار آمریکا در حمایت از تروریست ها بود.

روحانی تاکید کرد که این اقدام آمریکا ناپسند و محکوم است و ایران هر اقدام و حمله شیمیایی را محکوم می کند. چون وقتی می گویند «شیخون» ما به یاد «حلبجه» می افتیم. نباید اجازه داده شود که هیچ گروهی از سلاح شیمیایی استفاده کند.

دولت قبل از جیب مردم برداشت می‌کرد

حجت الاسلام حسن روحانی رئیسی جمهوری کشورمان در ادامه نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی درباره تصمیم نهایی‌اش برای کاندیداتوری در انتخابات، گفت: از فردا ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری شروع می شود، ۵ روز برای ثبت نام وجود دارد، اگر ۵ روز دیگر صبر کنید معلوم می شود که چه کسانی هستند.

وی تصریح کرد: من دوست دارم انتخاباتی پرشور با حضور حداکثری مردم برگزار شود و هر کسی که مردم تشخیص دادند مسئولیت را برای چهار سال بعد برعهده بگیرد.

روحانی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بانک ها، و اینکه سیاست های کنترل تورم باعث ایجاد بحران در نظام بانکی واقتصادی شده است و آیا مسئولیت این موضوع را می پذیرد یا قرار است برای دولت بعد به ارث بگذارد، گفت: من کلمه بحران را به هیچ وجه قبول ندارم، یکی از افتخارات دولت این است که تورم را تک رقمی کرده است چیزی که از ابتدا دنبال آن بود. بعد از ۲۶ سال تورم کشور تک رقمی شد.

رییس دولت یازدهم تاکید کرد: یکی از افتخارات دیگر ما این است که وضعیت بانک ها بهتر از پارسال است از بانک ملی بپرسید سرمایه آن چطور است. خود رییس بانک ملی به من گفت کاری که شما نسبت به بانک ملی انجام دادید در تاریخ بانک ملی از روز تاسیس تا سال گذشته سابقه نداشته است. وضع بانک های ما از دیروز خیلی بهتر است.

وی افزود: چند موسسه اعتباری بودند که در یک موسسه جدید ادغام شدند. برخی باید می آمدند ورود می کردند ولی یک قاضی دستور داد که تابلو آن بانک ها را عوض کنند، حتی گفتم از دست آن قاضی شکایت کنند که چرا در امری دخالت کرده که به او مربوط نبوده است. مشکلی که یک گوشه پیش آمده قابل حل شدن است.

روحانی ادامه داد: خواست ما از بانک ها به دنبال پایین آوردن تورم این بود که تسهیلاتی که داده می شود با نرخ سود کمتری داده شود، برای اینکه نرخ سود تسهیلات را کمتر کنند خود به خود سود سپرده را باید پایین بدهند. البته اینکار به صورت دستوری نبود چون در دولت قبل این روش آزمایش شد که دستوری عمل کردن و نتیجه ای نداشت. لذا اینکار با هماهنگی بانک ها انجام شد.

رییس جمهور گفت: ما سود بین بانکی را پایین آوردیم که باعث شد سود تسهیلات پایین بیاید. سود بین بانکی حدود ۲۷ درصد بود که به ۱۸ تا ۱۹ درصد رسید. چرا تورم پایین آمد چون از بانک مرکزی مرتب وام نگرفتیم؟ چرا در دولت گذشته تورم به ۴۵ درصد رسید؟ چون بانک مرکزی را مجبور کردند ۴۳ هزار میلیارد تومان پول به مسکن مهر بدهند. خطایی که کردند برداشت از جیب مردم و بانک مرکزی بود.

وی تاکید کرد: برای اولین بار این دولت دارد بدهی خودش به بانک ها را پرداخت می کند. وضع تسهیلات از اول این دولت بهتر است. ما باید سود تسهیلات را پایین بیاوریم. این یک اشکال در کشور ما است. حتما یکی از تحولاتی که باید رخ بدهد پایین آمدن سود تسهیلات بانکی خصوصا در بخش تولید است لذا دولت در برخی زمینه ها در حال پرداخت سوبسید است. به فرد می گوید وام بگیر و دولت به عنوانی ارانه سودی را به بانک ها پرداخت می کند در صندوق ملی هم سود تسهیلات را پایین آوردیم.

کلید حل مشکلات کشور تدبیر و عقل و تلاش همگانی است

حجت الاسلام حسن روحانی در ادامه نشست خبری خود درباره اینکه کنگره آمریکا اعلام کرده ممکن است حمله به سوریه دوباره تکرار شود، با چه اقدام و سیاستی می توان جلو تجاوزات آمریکا را گرفت، گفت: آمریکایی ها از گذشته هم هیچوقت در چارچوب مقررات بین المللی عمل نکردند. یک جانبه گرایی که آنها همیشه داشتند سبب شده که بی جهت خودشان را رهبر دنیا تصور کنند. اساس حمله به سوریه اشتباه و نادرست و به نفع تروریست ها شد. دولتی که مدعی مبارزه با تروریسم بود، بیشتر آنها را تشویق کرد. این وضع نمی تواند ادامه پیدا کند.

روحانی تاکید کرد: آمریکا قبلا هم دخالت هایی در سوریه داشت اما حمله مستقیم به پایگاه هوایی سوریه بی سابقه است که تکرار آن برای منطقه بسیار خطرناک است. پاسخ آن را باید مردم و ارتش سوریه در میدان جنگ به تروریست ها بدهند تا به آمریکا ثابت شود که این امور مشوقی برای تروریست ها نخواهد بود. باید ضربه هایی که به تروریست ها وارد می شود، آمریکا را از اینکار پشیمان کند تا بفهمند این کار سودی به حال آنها و منطقه نداشته است. تروریست ها نفعی برای هیج کشوری ندارند. حتی برای حامیان و ایجاد کننده آنها. امیدوارم پاسخ آمریکا در میدان مبارزه با تروریسم داده شود.

روحانی همچنین در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی او درباره گزارش هیات بررسی حادثه پلاسکو و سکوت رسانه ملی درباره نتیجه این گزارش، گفت: مساله پلاسکو به خاطر اینکه مورد توجه همه مردم بود مساله مهمی بود که باید برای آن گزارش جامعی تهیه می شد. ما با مشورت هایی که در این زمینه کردیم به این نتیجه رسیدیم که در چنین حوادثی نیاز به گزارشی ملی داریم. یعنی دستگاه های حکومتی هیات تشکیل ندهند و استادان دانشگاه و کارشناسان مربوطه هیات تشکیل دهند. این کار صورت گرفت و بعد از نوروز،  گزارش این هیات اختصاصی به من داده شد و من در جلسه مبسوطی گزارش را بررسی کردم. عده ای از مسوولین مربوطه که مورد نقد بودند در این جلسه حضور داشتند. البته برخی از مسوولین هم نیامده بودند. در کل  گزارش خوبی ارائه شد و من گفته ام که گزارش نهایی در این زمینه تهیه شود.

او ادامه داد: اصل کار هیات بررسی حادثه پلاسکو کار درستی است. اگر لازم است در این زمینه برای پیشگری از وقوع چنین حوادثی، لایجه بدهیم،حاضرم این کار را انجام بدهم. در کل منشور حقوق شهروندی در این زمینه به خوبی اجرایی شد و اطلاعات شفافی به مردم داده شد. امیدوارم صداو سیما هم به خوبی نتایج این کار علمی را به مردم اطلاع دهد. چون این موضوع بحث سیاسی و حزبی نیست و امیدواریم دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم.

حسن روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه هنوز هم کلید حل مشکلات کشور را برجام می داند یا خیر؟، گفت: من هیچ گاه نگقتم که توافق هسته ای کلید حل همه مشکلات کشور خواهد بود، بلکه کلید حل مشکلات کشور، تدبیر و عقل و تلاش همگانی است.  یکی از مشکلاتی که قبلا داشتیم موضوع هسته ای بود که من کلیدش را مذاکره می‌دانستم. تعامل با جهان که تعاملی شجاعانه و عزت مندانه هم بود، صورت گرفت و برجام حاصل شد. اما امروز مشکلات فراوانی در داخل و منطقه داریم که باید راه حل آن را پیدا کنیم.

رییس جمهور ادامه داد: در زمینه اجرای توافق هسته‌ای، همانطور که رهبری فرمودند ما آغازگر نقض برجام نخواهیم بود. ایران همیشه پای تعهداتش می ماند. به شرط اینکه طرف مقابل هم بماند. الان ما با چین برای بازسازی شرایط جدید در نیزوگاه اراک همکاری داریم،  درزمینه ایزوتوپ های پایدار و ساخت سوخت برای نیروگاه بوشهر با روسیه همکاری داریم. ما آب سنگین را می فروشیم و کیک زرد را می خریم. در کل طرف مقابل اگر تعهداتش را زیرپا بگذارد پشیمان خواهد شد.

کنایه صریح روحانی به مدعیان افزایش یارانه نقدی/ انتخابات است نه مزایده

حجت الاسلام حسن روحانی رئیسی جمهوری کشورمان در ادامه نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی درباره تخریب‌ها به جای نقد منصفانه در فضای انتخابات، و ادعاهای انتخاباتی مثل افزایش یارانه ها، گفت: دوران انتخابات، فضای خاصی است، حرف های زیادی گفته می شود که حق یا ناحق است، انتقادات منصفانه یا غیرمنصفانه داریم، باید همه تلاش کنیم که فضا را درست و اخلاقی نگه داریم.

وی افزود: مردم فریبی، عوام‌فریبی کارهای پوپولیستی در شان ملت ما نیست، یارانه ای که الان دارد پرداخت می شود حساب و کتاب دارد، که درآمد چقدر است و پولی که پرداخت می شود چقدر است، اگر کسی ادعا می کند که من بیشتر یا کمتر می دهم، بدانند اینجا انتخابات است نه مزایده. آن یکی می گوید من ۱۰۰هزار تومان می دهم دیگری می گوید من ۳۰۰ هزار تومان میدهم. اینجا نه حراجی است نه مزایده. بحث کشورداری است، یک قانون و مقرراتی دارد مجلس گفته پول یارانه از کجا پرداخت شودو در دولت قبل که یارانه پرداخت می شد همین مبلغ گاها خلاف قانون تهیه می شد، از خزانه برداشت می شد یا از دستگاه های دیگر گرفته می شد، گزارش دیوان محاسبات درباره تخلفات دولت قبل وجود دارد.

رییس دولت گفت: در زمینه یارانه همانطور که عنوان کردم، باید نسبت به اقشار کم درآمد، فکر و برنامه ریزی شود. یک دهک هایی هستند که وضع زندگی شان خوب نیست که باید یارانه نقدی یا غیرنقدی بیشتری پرداخت شود ولی در کلیت امر باید حساب و کتاب شود. کسی که می گوید یارانه بیشتر می دهم بگوید از کجا می دهد.

روحانی درباره شک و تردیدهایی که برخی درباره آمار اشتغال دولت می دهند و اینکه مبنای آماری ۷۰۰ هزار شغل در یک سال کجاست، گفت: مساله اشتغال یک مساله مهمی برای ما است و یکی از اهداف این دولت این بود که اشتغال خالص را بالا ببرد، اشتغال خالص در سال های ۸۶ تا ۹۱ زیر ده هزار بوده است یعنی خیلی کم بوده است. ما می خواستیم که اشتغال خالص بالا برود و به یک رقم قابل قبول برسد. تمام کسانی که در سن کار بودند در همان سال‌های ۸۶ تا ۹۱ عددشان خیلی افزایش پیدا کرد، در آن دوره باید کار وسیعی اشتغالی انجام می شد که بهر دلیلی نشد.

رییس جمهور با بیان اینکه منشا آمار دولت مرکز آمار است، خاطرنشان کرد: در گذشته هم همان منشا بوده است. ما چند چیز را در دولت قبل دست نزدیم، یکی رییس خزانه و دیگری رییس مرکز آمار که اخیرا به دیوان محاسبات رفتند. یعنی مبنای آماری همان است که در گذشته تهیه می شده است.

وی گفت: سال ۹۵ اشتغال خالص در فصل های مختلف فرق می کند، در فصل تابستان نسبت به تابستان سال قبل بیش از ۷۷۰۰ هزار شغل ایجاد شد. این اشتغال خالصممکن است پایدار نباشد، اشتغال خالص این نیست که کسی که امروز مشغول کار است تا پایان عمرش به همان کار مشغول باشد ممکن است فرد یک مدت مشغول باشدو آمار شامل شغل پایدارها و غیرپایدار است. مثلا قبل از عید سفری به خراسان رضوی داشتم آنجا به استاندار گفتم که گزارش اشتغال بدهد، گفتند در یک سال گذشته ۱۲۱ هزار نفر شغال خالص در استان ایجاد شده است. این آمار برای یک استان است.

روحانی ادامه داد: اما می گویید بیکاری بیشتر شده است، این حرف درستی است یعنی اگر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بیکار داشیم، ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر به آن اضافه شده است. ما این مشکل را همین امسال خواهیم داشتیم ممکن است متقاضی کار ۱۲۰۰ نفر یا بیشتر باشد ولی شغلی که ایجاد می‌کنیم تلاش است بالای ۷۰۰ هزار شغل خالص داشته باشیم اماد رست کردن شغل پایدار کار ساده ای نیست همه باید به میدان بیایند مردم، کارافرینان و … آماری که از بخش فناوری گرفتم نشان می داد که در شرکت های دانش بنیان در این چند سال دولت یازدهم حدود سه هزار نفر مورد تایید قرار گرفتند که به آنها وام داده شد که ایجاد اشتغال شان نزدیک ۹۰ هزار شغل است و درآمد آنها در سال گذشته حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

رییس جمهور در ادامه درباره روابط خارجی دولت در چهارسال گذشته و برنامه دولت برای آینده و همچنین عمل به وعده انتخاباتی بهبود وضعیت معیشت مردم، گفت: درباره معیشت مردم و وضع اقتصادی کشور راه حل همان است که رهبری تاکید کردند، یعنی تولید.
وی افزود: تولید بهترین راه برای وضع اقتصادی کشور است، هم در بخش کشاورزی هم در بخش صنعت آمارهای بانک مرکزی مرکز آمار که در سال ۹۵ منتشر شد نشان داد ما در صنعت، خدمات و کشاورزی رشد قابل ملاحظه ای داشتیم . در خدمات ۳ درصد رشد داشتیم در صنعت و کشاورزی رشد ۵ درصدی داشتیم. حتی در بخش معدن که رشد منفی داشت به رشد مثبت رسید یعنی به اضافه ۱۱ شد. بنابراین راهش تولید و جذب سرمایه گذاری و فناوری بیشتر است. امیدواریم وضع معیشت مردم در سالها و ماه های اینده بهتر شود البته تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله داریم.

روحانی با بیان اینکه تلاش ما براین بوده که روابط خارجی ما روابط بهتری نسبت به قبل باشدف گفت: در مجموع روابط ما با کشورهای همسایه از پاکستان، افغانستان تاروسیه و ارمنستان، ترکیه، عراق و حتی در جنوب مثل کویت یا عمان روابط بهتری نسبت به گذشته است. در سال گذشته روابط ما با روسیه در بخش اقتصادی ۷۰ درصد رشد داشته است. البته مشکلاتی هم در این سالها بود مساله داعش، موصل، یمن و سوریه را داشتیم.

رییس جمهور گفت: در مجموع روابط ما بهتر از قبل شده است به استثنا یکی دو کشور. که ما هم مقصر نیستیم از طرف آنها این مساله بوجود آمد. نمونه روشن آن عربستان است. مشکلاتی مثل مساله شیخ نمر یا منا وجود دارد. یا در ماجرایسفارت عربستان در تهران که یک عده خودسر حمله کردند و همه دستگاه ها هم آن را محکوم کردند. عربستان خودش را برای برخورد ناصحیح آماده کرد.

وی گفت: ریشه این برخورد از نظر من شکست هایش در سوریه و یمن بود شکست هایی که خورده بود عصبانی شده بود و آمد مساله سفارت که قابل جبران بود را بزرگ کرد. نظر ما رابطه خوب با همسایگان حتی عربستان است اگر آمادگی داشته باشند. برای حج قدم هایی خوب برداشته شده است امیدواریم مقدمه ای برای روابط بهتر شود. معتقدم عربستان باید دست از حملات ناصحیح به یمن بردارد و در سوریه هم مذاکرات صلح آستانه پیشرفت کند تا به صلح مستقری در سوریه برسیم .

تلاش کردیم دانشجوی ستاره‌دار به تاریخ ملحق شود

حسن روحانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره وعده های فرهنگی رییس جمهور و رضایتمندی او در این زمینه گفت: باید از اصحاب فرهنگ پرسید که چه مقدار در این زمینه رضایت دارند. ما در این مدت تلاش کردیم تا  انجمن های صنفی اهالی فرهنگ را باز کنیم، سعی کردیم مجوز کتاب راحت تر داده شود، سعی کردیم مجوز فیلم راحت تر داده شود، یارانه های بخش های مختلف فرهنگی سهولت بیشتری بگیرد، مجوز برای روزنامه و مجله ها راحت تر داده شود، سعی کردیم فضای بازتری در دانشگاه به وجود بیاوریم تا بحث دانشجوی ستاره دار به تاریخ ملحق شود.

رییس جمهور ادامه داد: صد در صد ما موفقیت کاملی در این زمینه نداشته ایم. اما دلیل این نارضایتی این است که برخی کارها در دست ما نبود و تلاش ما هم کارگر نیفتاد. امیدوارم با نزدیکی بیشتر قوا با یکدیگر و تلاش مردم بسیاری از نارضایتی ها در این زمینه برداشته شود.

وی تاکید کرد: عدم رضایت مردم بسیاری از مسوولان را  وادار می کند که در مسیر درست گام بردارند. همه باید بدانند که مردم صاحب کشور هستند و ما هم در زمینه های مختلف تلاش بیش از حد کردیم که اگر تلاش دولت نبود دیگر هیچ شبکه مجازی نمی دیدیم  و همه را قربانی کرده بودند.

روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدام ایران بعد از حمله موشکی آمریکا به سوریه گفت: ما در مساله سوریه راه حل نهایی را سیاسی می دانیم و مذاکرات صلح باید پیشرفت داشته باشد تا بتوانیم به راه حل نهایی نزدیک شویم. مطمئنا حمله موشکی آمریکا به سوریه به مذاکرات صلح صدمه وارد کرد و حالا تروریست ها می خواهند در مذاکرات صلح  دست بالا را بگیرند.

او ادامه داد: ما در زمینه سوریه با سوریه، روسیه و ترکیه همکاری داریم و حتی هماهنگی های بیشتری را در گفت وگو با پوتین به دست آورده ام اما هدف نهایی این است که شرایطی پیش بیاید که بتوانیم با گروه های مختلف به تفاهم برسیم و مبارزه با داعش و جبهه النصره را ادامه دهیم.

منبع خبر ( ) است و فصل جنوب در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 09173410495  پیامک بفرمایید.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطفصل جنوب در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید