اتمام حجت دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با استفاده کنندگان غیر قانونی از خودروهای دولتی

فصلی نو ، در پی درج یک خبر با عنوان یادداشت ارسالی – آموزش و پرورش عشایر و رانت های بی شمار در زیلایی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کهگیلویه و بویر احمد با انتشار متنی نسبت به این خبر واکنش نشان داد.

فصلی نو ، در پی درج یک خبر با عنوان یادداشت ارسالی – آموزش و پرورش عشایر و رانت های بی شمار در زیلایی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کهگیلویه و بویر احمد با انتشار متنی نسبت به این خبر واکنش نشان داد.

به گزارش فصل جنوب ، حجت السلام پیش قدم در این متن نوشت :

بسم الله الرحمن الرحیم

امام علی علیه السلام: “قلم هایتان را نازک کنید، فاصله سطرها را نزدیک نمایید، سخنان زاید را حذف کرده، به اصل کلام بسنده کنید و از طولانی نویسی بپرهیزید؛ زیرا اموال مسلمان ها تحمل ضرر و زیان را ندارد.”بحار الانوار، ج۷۶، ص ۴۹

آیین نامه چگونگی استفاده از خودروهای دولتی با موضوع حقوق حمل و نقل از سوی دولت در ۱۶ ماده و تبصره‌های فراوان در سال ۱۳۸۶ تصویب و برای اجرا به تمامی دستگاه‌ها و ادارات ابلاغ گردیده است.

در ماده ی ۴ این آیین نامه به صراحت آمده است که تمامی خودروهای دستگاه‌های اجرایی به استثنای خودروهای اختصاصی، تشریفاتی و خدمت، جزو خودروهای خدمت عمومی محسوب شده و استفاده از آنها تنها برای انجام امورات اداری مجاز است و در غیر ساعات اداری (با راننده یا بدون راننده) و بدون داشتن برگ مأموریت، مطلقاً ممنوع بوده و هرگونه استفاده از این خودروها خارج از قوانین مربوطه و مقررات این آیین نامه در حکم تصرف غیرمجاز اموال دولتی محسوب می شود.

با وجود اینکه استفاده شخصی از امکانات بیت المال در اسلام به شدّت نکوهش شده و دارای منع قانونی است؛ متاسفانه این روزها علی رغم تمکین و احترام بسیاری از مدیران و کارمندان محترم دستگاه ها به قانون مزبور و رعایت حال بیت المال، شاهد برخی سهل انگاری ها و سوء استفاده برخی مسئولان و کارکنان دستگاه‌های اجرایی از خودروهای دولتی با پلاک‌های قرمز و سفید هستیم که این مسئله عینی‌ترین سوء استفاده از بیت المال محسوب می‌شود.

بی توجهی و عدم نظارت دستگاه های متولی، موجب رواج این عمل و منکر ناپسند  در بین برخی از کارکنان دولت  گردیده؛ تا آنجا که استفاده ی از خودروهای دولتی در مراسمات شخصی و جا به جایی خانواده و… به یک امر عادی مبدل شده است و در برخی موارد حساسیت و ممانعت جدی نسبت به این منکر نشان داده نمی شود و مع الاسف شاهد گلایه و شکایت بسیاری از مردم نسبت به رواج این منکر در جامعه می باشیم.

در نظامی که قوانین آن برگرفته از آموزه های دینی است، به خدمت گرفتن اموال دولت توسط اشخاص و خانواده خارج از چهارچوبِ ضوابط مربوط، چیزی جز سرپیچی از شریعت و قانون نخواهد بود.

مسئولان نظارتی دستگاه های استان نباید اجازه دهند روحیه سوء استفاده از بیت المال در جامعه زنده شود و باید نظارت ها به گونه ای باشد که فرهنگ استفاده صحیح از خودروهای دولتی و همه سطوح بیت المال مسلمین توسط مسئولان و خادمان ملت اسلامی نهادینه گردد که این مهم، موجبات اطمینان بیشتر ملت به خدمتگزاران خود را در پی خواهد داشت.

ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بر خود لازم می داند در جهت دفاع از حقوق مردم و نیز تبیین فرهنگ صحیح استفاده از بیت المال با همه توان و ظرفیت ستادی و مردمی وارد میدان عمل شود و ضمن درخواست از تمام مسئولان و کارمندان شریف دستگاه های اجرایی نسبت به رعایت این نکات مهم اعلام می دارد در صورت مشاهده استفاده غیر مشروع هر شخص حقیقی و حقوقی از اموال بیت المال، متخلف را جهت رسیدگی و برخورد قانونی به دستگاه های مربوطه معرفی نموده و نتایج را به سمع و نظر مردم عزیز استان خواهد رساند.