تخصیص ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار در حوزه باز آفرینی شهری

فصلی نو ،مدیر کل راه و شهرسازی از تخصیص ۲۲۰ میلیار ریال اعتبار از محل منابع با آفرینی به استان خبر داد.

به گزارش فصل جنوب به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه وبویراحمد،پژمان نیک اقبالی گفت، از محل منابع بازآفرینی در قالب ردیف دائمی و غیر دائمی تا الان ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار به استان تخصیص و تزریق داده شده است .

نیک اقبالی با اشاره به اینکه در استان در مجموع دوهزارو هشتادو سه هکتار بافت ناکارآمد داریم،تاکید کرد: از این مقدار ۳۸ هکتار مربوط به محدوده تاریخی در شهر دهدشت،۱۱۷۰ هکتار سکونت گاه غیر رسمی در یاسوج و گچساران ،۸۷۵ هکتار بافت میانی است.

وی افزود:جمعیت ساکن در این مناطق ۱۶۰ هزار نفر هستن، که در مجموع ۲۳ درصد جمعیت استان را تشکیل میدهند.

نیک اقبالی تصریح کرد: منابع اعتباری جهت باز آفرینی این محلات در قالب دو کد دائمی و غیر دائمی تبصره ۱۸ به استان ابلاغ می شود.

وی ابراز داشت: پروژه های شاخص در استان در قالب کد های دائمی از محل تبصره ۱۸ به تعداد ۲۹ پروژه در سال ۹۹ انجام شده که با توکل برخدا طبق برنامه زمان بندی شده در دهه فجر امسال افتتاح خواهند شد.

این مسئول خاطر نشان کرد:عمده پروژه های که در استان از این محل ها احداث شده ،شامل احداث مدارس، کتابخانه ،پایگاه سلامت،دیوار حائل،پل بتنی،بهسازی اسفالت و روکش مسیر،بهسازی خیابان بلادیان، اجرای شلکه ابرسانی شرب محلات،بهسازی معابر،جدا سازی و کف سازی معابر،بازار روز دهدشت است.

نیک اقبالی گفت:از محل منابع بازآفرینی در قالب ردیف دائمی و غیر دائمی تا الان ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار به استان تزریق و تخصیص داده شده است.
مدیر کل راه و شهرسازی افزود: جهت اجرای اسفالت در بافت های ناکارآمد و محل های هدف در شهر های استان ۷۵۰۰ تن قیر در اختیار شهرداری استان قرار گرفته است.

وی تاکید کرد:اولین پروژه مشارکتی در استان در این حوزه جهت تولید انبوه مسکن طبق برنامه زمانبندی قرار شد در دهه فجر در یکی از محلات بافت فرسوده استان کلنگ زنی شود.

نیک اقبالی در ادامه گفت: حدود هزارو ۸۱۵ فقره تسهیلات بانکی به مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال برای استان در نظر گرفته شده ، که از این تعداد تا کنون ۶۷ ففر منجر به عقد قرارداد شده است.

این مسئول ضمن اشاره به اینکه انتظارات استان در این حوزه ازسازمان ملی بازآفرینی تخصیص باقی مانده اعتبار اعلام شده به استان از تبصره ۱۸ و سایر ردیف های بودجه ای است، افزود:با توجه به پتانسیل استان در این حوزه و اینکه در گذشته در استان در این زمینه کار های خوبی انجام شده است از جمله اینکه شهر گچساران به عنوان پایلوت کشوری در حوزه بازآفرینی شهری مصوب شده،انتظار افزایش اعتبار را در این حوزه داریم.

وی تاکید کرد: انتظارات دیگر در بحث بسته های تشویقی و حمایت های تشویقی است که شهرداری ها در استان در این محدود ها برای استفاد از معافیت صدور پروانه و سایر عوارض را داشته باشند.

نیک اقبالی در بخش دیگری از صحبت های خود ابراز داشت: از نظام مهندسی استان انتظار داریم در محله های هدف حمایت های تشویفی را به لحاظ تخفیف خدمات نظام مهندسی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه از دستگاه های خدمات رسان هم انتظار داریم در محدوده های هدف و بافت های ناکار آمد ،در زمینه نصب انشعابات مجموعه هدف ما تسهیلات و تخفیفات لازم را داشته باشند، افزود:یکی از کارهای بسیار خوبی که در شهر گچساران انجام شده باز سازی و بهسازی خیابان شهید بلادیان است، که امروزه به عنوان یک نقطه عطفی در این شهر به عنوان زیبا سازی از آن یاد می شود.

مدیر کل راه و شهرسازی گفت: باز گشایی رینگ های بافت فرسوده که در سال های گذشته به دلیل معابر بسیار باریک رفت و آمد و ماشین های خدمات رسان بخصوص ماشین های اتش نشانی و حمل زباله در ان وجود نداشت،امروزه با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تبدیل به یک بافت بسیار زیبا شده است .

نیک اقبالی در پایان خاطر نشان کرد: در شهر دهدشت بازار روز دهدشت که یک بافت بسیار ناکارآمد و نا زیبا بود که به امید خدا با همکاری شهرداری دهدشت آن را تبدیل به یک فضای بسیار زیبای تجاری، تفریحی خواهیم کرد.