مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد تشریح کرد

خشکسالی‌ عامل خسارت به جنگل‌های بلوط

فصلی نو ،مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: خشکسالی‌های پی درپی جنگل‌های بلوط زاگرس دچار خسارت ناشی از آفت پروانه برگ خوار سفید بلوط شده‌اند.

به گزارش فصل جنوب ،رئیس گروه گیاه پزشکی دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها و مراتع کشور، مدیرکل و معاونین اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری وسایر کارشناسان از نحوه محلول پاشی جنگل های بلوط شهرستان باشت  بازدید کردند.

غلام‌حسین حکمتیان‌اصل گفت: به دلیل کاهش بارندگی  و خشکسالی‌های پی درپی  جنگل‌های بلوط زاگرس دچار خسارت ناشی از آفت پروانه برگ خوار سفید بلوط شده‌اند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد:  ۱۲ دستگاه تراکتور تانکردار عملیات زمینی مبارزه با آفت پروانه برگ خوار سفید در  شهرستان باشت را بر عهده دارد.

حکمتیان‌اصل تصریح کرد: عملیات مبارزه با پروانه برگ خوار سفید بلوط با محلول پاشی و با استفاده از محلول BT  است.

وی ادامه داد: در جنگل‌های این مناطق دچار خسارت آفت پروانه برگ خوار سفید بلوط از روش محلول‌پاشی استفاده می‌شود که سازگار با محیط زیست است و ضرر و زیان برای موجودات و محیط زیست ندارد.

حکمتیان اصل با تاکید بر اینکه آفت پروانه برگ خوار سفید بلوط به عنوان یک تهدید برای جنگل‌های بلوط منطقه باشت است گفت: امسال درختان بلوط منطقه چهار راه گشین، تلخاب بیدک، تلخاب میرعلی بخش، پنبه‌ زار،  نارگ موسی، تلچگاه، آبدگاه، ملیتم و کوه دهک دچار آفت پروانه برگ خوار سفید شدند.

این مسئول اظهار داشت: مبارزه با آفت پروانه جوانه‌خوار تا پایان مرداد ماه امسال ادامه دارد،در حال حاضر با محلول پاشی تا حدودی از پیشروی این بیماری به خوبی جلوگیری شده است.

حکمتیان‌اصل در پایان از رئیس سازمان جنگل‌ها،مراتع و آبخیزداری کشور به خاطر تخصیص اعتبارات لازم  در خصوص محلول پاشی درختان بلوط زاگرس تقدیر وتشکر نمودند.

در ادامه این بازدید رئیس گروه گیاه پزشکی دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها و مراتع کشورافزود: آفت پروانه برگ خوار سفید بلوط ۱۰ هزار هکتار از جنگل‌های منطقه باشت در کهگیلویه و بویراحمد را درگیر کرده است.

رجبی با اشاره به اینکه پس از انجام مطالعات و پایش و شناسایی مناطق آلوده، چگونگی مقابله با آفت و کنترل بیماری به خوبی انجام گرفته، بیان کرد: در جنگل‌های مناطق مبتلا شده به آفت پروانه برگ خوار سفید بلوط از روش محلول‌پاشی استفاده شده است