مهندس اردشیر عباسی در گفت و گو با فصل جنوب ،

در انتخاب شهردار همیشه مشکل وجود داشته است /یاسوج از خلا خلاقیت و کم سلیقگی رنج می برد*

فصلی نو ، اگر از مردم بپرسیم وظیفه شورا چیست بسیاری ذهنشان به سمت شهردار می رود اما واقعیت آن است شوراها با همه ابعاد زندگی اجتماعی ما پیوند خورده اند.اگر ما شهروندان خوبی هستیم! یا نیستیم! اگر شهر ما شهر خوبی هست! یا نیست! و بسیاری از «اگرهای» دیگر همه به شوراها و تصمیماتی که بر پایه اعتماد و رای ما می گیرند بر می گردد.

فصلی نو ، اگر از مردم بپرسیم وظیفه شورا چیست بسیاری ذهنشان به سمت شهردار می رود اما واقعیت آن است شوراها با همه ابعاد زندگی اجتماعی ما پیوند خورده اند.اگر ما شهروندان خوبی هستیم! یا نیستیم! اگر شهر ما شهر خوبی هست! یا نیست! و بسیاری از «اگرهای» دیگر همه به شوراها و تصمیماتی که بر پایه اعتماد و رای ما می گیرند بر می گردد.

شوراها و حکایت ما با آنها نه مربوط به دیروز و امروز که به همیشه تاریخ مرتبط است. از همان زمانی که ریش سفیدی و حرمت ریش سفیدان معنا گرفت ما به نوعی دست به انتخاب زدیم. حرمت ریش سفیدان برای ما حرمت دانش، تجربه ، آگاهی و تخصص بوده و حالا هم شورا ها زمانی ارزشمند است که به حرمت تجربه، تخصص ، دانش و آگاهی انتخاب شوندو در غیر این صورت شوراها باری می شوند بر روی شانه های نحیف یک شهر و تمامی آدمهایی که به آنها اعتبار بخشیده اند.
همین مسائل است که دایره مسئولیت های شورا را از مدیریت شهری فراتر می برند و نقش و تاثیر شورا را در همه ابعاد زندگی ما بسط و گسترش می دهند.
برای آنکه از نقش های و تاثیراتی که شورا می توانددر زندگی ما ایفا کند بیشتر بدانیم به سراغ عباسی کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر یاسوج رفته ایم.عباسی بر این باور است بسیاری از وظایف شورا در هیاهوی تبلیغاتی مغفول مانده است و گفتگو پیرامون این فراموش شده ها موضوع گفت و گوی فصلی نو با وی است.

آقای عباسی چرا یک شهر به شورا نیاز دارد؟
ببینید موضوع شورا موضوع جدیدی نیست. اگر نگاهی به تاریخ معاصر ایران و حتی پیش از آن همواره گروه هایی در جامعه وجود داشته است که نقش هایی مشابه شورای امروزی ایفا می کردند. ممکن است نام و یا حتی نحوه انتخاب آنها با آنچه ما امروز به عنوان انتخابات شورا از آن یاد می کنیم متفاوت بوده باشد اما جوامع نیازهایی بر اساس نیاز های مشابهی البته به مقتضای زمانه خود دست به انتخاب آنها زده است.

مهمترین وظیفه شورا از نگاه شما چیست؟
من هم مانند بسیاری از مردم معتقدم نظارت بر مدیریت شهری مهمترین وظیفه شوراهاست. اما متاسفانه خیلی ها وظیفه شورا را محدود به انتخاب شهردار می دانند. کما اینکه ما در انتخاب شهردار هم همواره مشکل داریم. شهر یاسوج با همه ظرفیت هایی که دارد همواره از حضور شهرداران توانمند محروم بوده است.

یعنی به نظر شما شهرداران کم کاری می کنند؟
نه اینکه شهرداران کم کاری کرده باشند. شهرداران همه تلاششان را به کار می گیرند که بهترین باشند اما واقعیت این است از کوزه همان برون تراود که در اوست. شهرداران در همین اندازه توان و امکانات و خلاقیت دارند. بر این باورم شهرداران در این شهر بیش از هر چیز دچار خلا خلاقیت و کم سلیقگی هستند.

منظورتان از بی سلیقگی چیست؟
یک نگاه ساده به مشاوران و معاونان شهرداران در ادوار خود گویای همه چیز است. شهردار که نباید در همه حوزه ها علامه دهر باشد. گاهی باید مشاوران متخصص و کارآمدی داشته باشد تا ایده های قشنگی در اختیارش بگذارند. وقتی معاونان شهردار میان اعضای شورای شهر تقسیم شده باشند در نتیجه نه کمکی به شهردار و نه به شهر نخواهند کرد.

خلا خلاقیت یعنی چه؟
منظور از خلاقیت این است که برخی اصول مدیریت شهری در دنیا امتحان خودشان را پس داده است برخی دیگر هم باید بومی و مبتنی بر جغرافیا و منطقه تدوین شوند. چطور ما ادعا می کنیم در استان های زاگرس نشین طایفه در انتخاب افراد نقش مهمی دارد پس باید مبتنی بر همین نگاه برای شهر برنامه ریزی کرد به گونه ای که آن بخش های زیبا و ارزشمند از این موضوع در جامعه برجسته شود.

خوب این مسائل چه ارتباطی با مردم می تواند داشته باشد؟
اتفاقا ارتباط مستقیمی دارد. وقتی شهردار به جای تمرکز روی شهر و مدیریت شهری باید روی تامین نظر اعضای شورا تمرکز کند و از آن سو وقتی شورا ها به جای ارایه طرح و ایده های موثر و خلاقانه روی جلب رضایت اطرافیانشان تمرکز می کنند در نتیجه مردم و رضایت آنها در اولویت قرار نمی گیرد. همین باعث می شود که مردم تصور کنند تمام نقش شورا به انتخاب شورا محدود می شود.

دراینکه شورا و شهردار باید شایسته باشد شکی نیست اما وقتی ما مردم هنوز خیلی از اصول ابتدایی که وظیفه خودمان است را رعایت نمی کنیم چه ربطی به شورا دارد؟ مثلا ما در خیابان جلوی بیمارستان بوق می زنیم. آشغالمان را در جایی که نباید می ریزیم و یا در ترافیک اصول را رعایت نمی کنیم.شهردار خلاق و با سلیقه چه کاری می تواند انجام بدهد که شهرداری که فاقد این خصوصیت است ؟
شاید از نظر شما ارتباطی میان شورا و شهردار و مردم نباشد اما اینها در هم تنیده هستند. من یک مثال می زنم سالهاست که در ورودی دوپشته دشتروم بر جاده ترانزیتی بابامیدان به یاسوج- اصفهان زباله ها رها می شوند. شهرداری هم به متاسبت های مختلف آن را پاکسازی می کند اما اعتبار این پاکسازی به یک روز هم نمی کشد. شهردار اگر خلاق باشد می تواند در همین ورودی سطل های زباله بزرگ مختص زباله ها خشک، تر ، شیشه، فلز و غیره نصب کند. می توان برای تشویق مردمی که زباله هایشان را در این مکان رها می کردند به آنهایی که خود زباله را تفکیک می کنند جایزه داد. منظور از جایزه هم چیز عجیب و غریبی نیست مثلا کیسه زباله در اختیار مردم قرار داد همیشه که نباید مردم را جریمه کرد چه اشکال دارد از یک تهدید به فرصت برسیم. هم تفکیک زباله در مبدا را فرهنگسازی می کنیم. به هر حال هیچ نتیجه ای هم که نداشته باشد زباله ای رها نمی شود و چهره ورودی شهر مخدوش نمی شود.شهردار اگر خلاقیت داشته باشد گاهی می تواند گره های کور را باز کند.

منظورتان از گره های کور چیست؟
فصل گردشگری که می شود ورودی آبشار یاسوج را حتما دیده اید. خود ما یاسوجی ها کمتر در فصل تابستان می توانیم از این جاذبه گردشگری طبیعی استفاده ببریم زیرا ترافیک این مسیر برای ما که مثلا قصد داریم در حد یک چایی خوردن از فضای آن استفاده ببریم ارزش ندارد.گره کور این ترافیک هم در ورودی آن است که سالهاست قرار است تعریض شود. شهرداری می گویند برای تعریض ورودی باید اعتبار داشته باشد تا جاده را تملک کند. اما یک لحظه فکرش را بکنید اگر این جاده تعریض شود سود آن برای مسافری که یک روز و یک ساعت از آن مسیر می گذرد چقدر است و برای مالکی که می تواند رستوران و یا کافی شاپ و هتل و باغش را در آن نقطه توسعه بدهد چقدر است؟شهردار اگر خلاق باشد می تواند برای همان مالک هم طرح توجیهی داشته باشد تا او را قانع کند که منفعت عریض کردن این جاده قبل از هر کس به مالک و ساکنان آن منطقه می رسد.

خوب نقش شورا در این میان چیست؟
شورا اتاق فکر شهردار است. شورا اگر ایده و طرح توجیهی داشته باشد می تواند به شهردار کمک کند و هر گاه شهردار از مسیری که باید منحرف شد شورا باید جلویش را بگیرد. شورا باید به کمک سیستم مدیریت شهری بیاید اما اینها تنها بخشی از وظایف شوراست.