سید هدایت اکبری : رئیس شورا فقط در جلسات رئیس است / خوبانی :شورای حل اختلاف استانداری تعطیل است

فصلی نو ، عصر امروز جلسه شورای شهر یاسوج با حضور ۶ تن از اعضا و در غیاب فرشاد نگین تاجی به ریاست محمدرحیم دهراب پور برگزار شد .

به گزارش فصل جنوب ،محمد رحیم دهرابپور رییس شورای شهر یاسوج، در این  نشست  اظهار داشت: خوشبختانه سازمان بازرسی استان در رابطه عملکرد شورای شهر و شهرداری حساس شده‌است، و یکی از مهمترین موضوعات مطرح شده موضوع ترک تشریفات در عملکردهای واگذاری هست، که ما باید در عملکرد و بررسی نمامه‌های ارسالی از شهرداری دقت بیشتری کنیم.

وی افزود: مکاتبات ارسالی شهرداری به شورای شهر اگر مورد دقت شورای شهر واقع نشود، اشکال در این موارد متوجه شورای شهر است، و ما خدا را شکر می‌کنیم که دستگاه‌های نظارتی با نطارت خود ما را به دقت در دفاع از حقوق عامه وادار می‌کند.

دهرابپور افزود: برخی از مصوبات که از طرف سازمان بازرسی بر آنها اشکال وارد شده باید مجدد مورد بازنگری قرار بگیرد.

رییس شورای شهر یاسوج، گفت: این موضوع در ابتدا منفعتش به شورا برمی‌گردد و در این ماه‌های پایانی عمر شورای در دور پنجم ما باید قانون را فصل‌الخطاب  عملکرد خود قرار بدهیم.

فرشید احمدی‌کیش در ادامه گفت: این دور از شورا و شهرداری کمترین ترک تشریفات صورت گرفته‌است و این را می‌توان از نقاط مثبت شهرداری در این دور دانست.

وی افزود: چنین ترک تشریفاتی به این شکلی که بازرسی گفته صورت نگرفته و حالا سازمان بازرسی از کجا چنین مواردی را پیدا کرده، و معتقدم در این مورد بزرگ نمایی شده است.

هدایت اکبری گفت: بیشتر مکاتبات و تذکرات سازمان بازرسی ارشادی هست و اگر در سامانه بازرسی موردی ثبت شود، پیگیری می‌شود.

وی گفت: رییس شورای شهر حق ندارد مصوبات شورای شهر را ارائه ندهد و باید این مصوبات برای طی مراحل قانونی ارجاع داده شود.

سید هدایت اکبری عضو دو دوره شورای شهر در این جلسه خطاب به دهراب پور گفت : جناب رئیس شما نامه ای با عنوان محرمانه برای من ارسال کرده اید و در آن عنوان داشته اید که شما با شهردار در اماکن مختلف بازدید می کنید و در آن جا می گویید که بقیه اعضای شورا هیچ کاره اند ، اول که فکر نمی کنم ما عضو شورا حق بازدید از اماکن را نداشته باشیم و اینکه یا با مسئولی دیدار کنیم .

اکبری ادامه داد : اگر جایی گفته ام که دیگر اعضا هیچ کاره اند مصداقی بگویید تا جواب دهم ، حضور در اماکن نیازی به هماهنگی با شما ندارد و شما فقط در جلسات می توانید بقیه اعضا را مدیریت کنید ، اما در رابطه با این نامه بگویید ایراد کار ما کجاست ، هر چند که هر چه نامه شما را خواندم متوجه منظورتان نشدم .

دهراب پور در جواب اکبری گفت : خوشبختانه جامعه امروز چند صدایی است و بصورت گفتمانی در حال گذر است و اگر ایرادی به کار من دارید مکتوب نامه نگاری کنید ، در مورد مصداقی باید بگویم حضور شما در شرف آباد و محمود آبا چالش برانگیز بود .

اکبری گفت : من بارها در این باره گفته ام باز هم می گویم در مورد محمود آباد در حالی که شهرداری مشغول آسفالت خیابان ها بود زنگ زدند که یک نفر مانع می شود من هم رفتم و با پادرمیانی که داشتم ماشین آلات دوباره فعالیت خود را شروع کرد این کجا ایراد دارد .

دهراب پور گفت : ما وظیفه داشتیم تذکر دهیم این که چرا شما نامه محرمانه را قرائت کردید هم جای سوال دارد .

در این جلسه مسعود خوبانی ضمن تبریک زود هنگام دهه فجر بیان کرد : یکی از مطالب مهمی که می بایست رعایت شود اخلاق است طی روزهای اخیر متاسفانه شاهد بودیم که از طرف تیم مدیریتی استانداری عزل و نصب های صورت گرفته که یکی از آنها برداشتن آقای خوان پایه فرماندار سابق با احترامی خاصی صورت گرفت ، تذکر می دهیم به همه مسئولان که هر کسی خدمتی انجام می دهد در بحث تودیع معارفه رعایت اخلاق انجام شود .

خوبانی گفت : در بحث عوارض محلی  رسم بر این است که دفترچه عوارض از طرف شهرداری به شورا ارسال شود و شورا هم با انجام اصلاحیه های لازم تا قبل از ۱۵ بهمن رای نهایی را صادر کند اما الان به ۱۵ بهمن نزدیک می شویم اما هنوز دفترچه عوارض به شورا ارسال نشده است که خود یک نوع جرم است همچنانکه در سالهای گذشته تخلفاتی صورت گرفته است  .

وی افزود : علیرغمی که شورا مصوباتی داشت اما شهرداری عمل نکرد و در حالیکه شورای حل اختلاف باید وارد عمل می شد که متاسفانه شورای حل اختلاف ما کلا تعطیل است ، باید استاندار و معاونین پاسخگو باشند که چرا شورای حل اختلاف تشکیل نمی شود گله مندی وجود دارد که چرا شورای حل اختلاف را تشکیل نمی دهند .

رئیس سابق شورای شهر یاسوج گفت :شهرداری خودش مصوب می کند و خودش هم تصمیم می گیرند و این یعنی اینکه شورا فقط یک حیاط خلوط است.

خوبانی افزود : سازمان بازرسی همه اعضا را متهم به تحمیل نیرو کرده است چند نفر نوشتند که اصلا هویتی در شهرداری ندارند این برای ما زشت است ، ما از نشست مشترک استقبال می کنیم و از دغدغه آنها تشکر می کنیم  .

مسعود خوبانی گفت : سازمان بازرسی در بحث نیروها باید با شورا و شهرداری نشست داشته باشد الان برای ما نامه زدند که شما از سمت تان سو استفاده کردید اسمهایی به ما دادند که اصلا هویت فیزیکی در شهرداری ندارد ، این باید شفاف سازی کند، بازرسی وظایف مشخص دارد اما عادت دارد در همه کارها دخالت کند .

 

کیوان آشنا گفت : من خواهش دارم این بحث ها را تمام کنید خدا شاهد است جامعه ما کشش این همه بحث بین ما را ندارد .

 

سخنگوی شورای شهر گفت : مالک کارخانه به شهرداری پیشنهاد داده که یه کارخانه را بدهد یا زمین را بفروشد .

دهراب پور گفت : شهرداری ملزم نیست که هر چه کارخانه دار گفت را اجرایی کند می تواند کارخانه را جای دیگری منتقل کند .

خوبانی گفت : ایشان متقاضی خرید زمین است ما هزارن متر از زمین های شهرداری را مفتی و رایگان به دیگران داریم چه ایرادی دارد که این زمین به فروش برسد که لااقل حقوق کارگران داده شود .

دهراب پور جواب داد : زمین هایی که به دیگر دستگاها داده شده است سرمایه است ، اما وقتی به فروش می رسد دیگر هزینه است .

سید هدایت اکبری گفت : نامه هایی که به شورا ارسال می شود رئیس می تواند بررسی کند و اگر به صلاح نبود قرائت نکند نه اینکه اینجا مصوب شود اما ارسال نشود این خلاف است .

دهراب پور گفت : مصوبه را ما بعد از تصویب بررسی کردیم ایراداتی دارد که باید بررسی شود.

دهراب پور گفت : رئیس آموزش شهرستان بویراحمد در نامه ای به شورا خواستار شده است با توجه به جلسه شورای آموزش و پرورش در فرمانداری مربوط به مشکلات اموزش و پرورش مقرر گردید شهرداری در خصوص کمک به این اداره اقداماتی انجام شود تا تعیین تکلیف نشدن این موضوع هیچ مورد اجرایی به کمیته تطبیق ارسال نشود .

آشنا گفت : رئیس آموزش و پرورش نمی تواند برای ما تعیین تکلیف کند .

سید هدایت اکبری گفت : به آموزش و پرورش ارتباطی ندارد که به کمیسیون تطبیق ارسال نشود ، ضمن اینکه در دور چهارم و پنجم شورای شهر بیشترین کمک به آموزش و پرورش شده است ، تمام املاک تجاری با مصوبه شورا بدون دریافت هزینه تجاری شده است .

آشنا گفت : استاندار هم تاکنون نامه به این شیوه ننوشته است .

دهراب پور به قرائت نامه ای از شهرداری پرداخت که با توجه به شیوع ویروس کرونا و وضعیت بد اقتصادی شهروندان مقرر شده است تمامی بدهکارانی که چک و جریمه نزد شهرداری دارند چنانچه تا پایان سال اقدام به تسویه حساب کنند تمامی جرایم مربوط به تاخیر و تادیه آنان بخشیده شود که با موافقت شورا این پیشنهاد تصویب شد .