نگاه به منفعت عموم در ساماندهی جمعه بازار یاسوج

تیربند نماینده جمعه بازاریان ضمن تایید صحبت‌های معاون استاندار و فرماندار بویراحمد گفت:می‌پذیریم که مکان کنونی جمعه بازار مناسب نیست. سازه و مکان جمعه بازار یاسوج باید برازنده باشد که مکان کنونی فاقد این موضوع است.

فصلی نو ،جمعه بازار یاسوج یکی از آن مکان‌های ناایمن و نامطمئنی است که ۱۴ سال است قرار است ساماندهی شود اما با مقاومت غرفه‌داران اقدامی صورت نگرفت. البته در نشست امروز امیدها به ساماندهی این مکان دوباره زنده شد.

رشد قارچ‌گونه‌ای که بلای جان شد/ امیدواری به ساماندهی جمعه بازار یاسوج/ مافیای جمعه بازار کیست؟

به گزارش  فصل جنوب ، صبح امروز جلسه‌ای پیرامون وضعیت جمعه بازار یاسوج به ریاست معاون سیاسی استاندار، غرفه‌داران و مدیران مربوطه در استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

در ابتدای این نشست سید جواد هاشمی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد خطاب به نمایندگان غرفه‌‌داران حاضر در این نشست با بیان اینکه خدمتگزار همه مردم هستیم، گفت: نمی‌خواهیم کسی از غرفه‌داران جمعه بازار متحمل ضرر و زیان شود هدف ما کمک به شما است، شما هم به لحاظ مالی و هم جانی در معرض خطر هستید.

وی بیان کرد: اگر حادثه‌ای مانند آتش‌سوزی سال ۹۷ دوباره در جمعه بازار رخ دهد همه کسبه حتی مردمی که در این مکان برای خرید آمده‌اند آسیب می‌بینند اگر هم حادثه شب رخ دهد هم جان و هم مال شما کسبه جمعه بازار در خطر است.

هاشمی بیان کرد: کسبه جمعه بازار یاسوج بدانند می‌خواهیم بدون اینکه خطری آنها را تهدید کند نان آنها را به روز کنیم فکر نکنید می‌خواهیم این منبع رزق و روزی شما را قطع کنیم بلکه به دنبال شرایط بهتری هستیم انتظار داریم کسبه جمعه بازار نگاهشان را تغییر دهند.

نگاه به منفعت عموم در ساماندهی جمعه بازار

در ادامه مجید احمدی فرماندار بویراحمد با بیان اینکه اگر روزی اتفاقی در جمعه بازار رخ دهد اولین کسانی که بازخواست می‌شوند ما مسئولان هستیم، گفت: نگاه ما به جمعه بازار براساس منفعت عموم است و منفعت یک شخص خاص را دنبال نمی‌کنیم.

احمدی بیان کرد: اگر خدای ناکرده اتفاق یا مشکل امنیتی در این مکان رخ دهد همه ما زیر سوال می‌رویم.

مکان کنونی جمعه بازار شایسته کسبه نیست

تیربند نماینده جمعه بازاریان ضمن تایید صحبت‌های معاون استاندار و فرماندار بویراحمد گفت:می‌پذیریم که مکان کنونی جمعه بازار مناسب نیست. سازه و مکان جمعه بازار باید برازنده باشد که مکان کنونی فاقد این موضوع است.

تیربند ادامه داد: برق بازار را تایید نمی‌کنم، برق‌کشی غیرقانونی و غیرمجاز صورت گرفته است. اما درخواستی که داریم این است که برای ساماندهی همین مکان اقدام شود.کسبه جمعه بازار به لحاظ معیشتی در وضعیت مناسبی نیستند اگر هزینه برای خرید غرفه‌های بازار سنتی را داشتید در این سازه‌های ناایمن کسب و کار راه‌اندازی نمی‌کردند.

پرده‌برداری رئیس شورای شهر از رانت‌خواری در جمعه بازار یاسوج

اما در این قسمت از جلسه نوبت به سید هدایت اکبری رئیس شورای شهر یاسوج رسید. وی با بیان اینکه ما نمایندگان مردم هستیم و باید از حقوق آنها دفاع کنیم گفت: کسبه در مکان کنونی امنیت شغلی، جانی و مالی ندارند از طرفی هم کرامت انسانی در این مکان رعایت نشده است. تلاش می‌کنیم مکان آبرومندی برای این افراد داشته باشیم.

رئیس شورای شهر یاسوج با بیان اینکه شهرداری با ۴۸۶ جایگاه‌دار  در جمعه بازار قرار داد بسته اما الان می‌گویند ۹۸۶ جایگاه در جمعه بازار وجود دارد گفت: قرار بود مکان کنونی تحت عنوان جمعه بازار فعال باشد اما هر روز فعال است.

اکبری خطاب به نماینده غرفه‌داران جمعه بازار با بیان اینکه به عنوان فعال اجتماعی و سیاسی تاکنون مکان جمعه بازار را از نزدیک دیده‌ای؟ گفت: غرفه‌های جمعه بازار به افرادی بی‌بضاعت واگذار شده اما می بینیم عده‌ای خارج از مجموعه جمعه بازار آمده‌اند چندین غرفه گرفته‌اند، ماهانه مبلغی به شهرداری می دهند و اما خودشان ۱۲_۱۳ میلیون تومانی به جیب می‌زنند این رانت‌خواری است.

وی با بیان اینکه کسانی که در جمعه بازار فعالیت می‌کنند و زحمت می‌کشند به اندازه انگشتان یک دستم هم نمی‌رسند، گفت: به افرادی غرفه می‌دهیم که آنجا زحمت می‌کشند نه آنهایی که با رانت آنجا هستند.

وی بیان کرد: دست تک تک کسانی که در جمعه بازار کسبه واقعی هستند را می‌بوسیم اگر قرار است جمعه‌بازار جمع و در مکان فعلی سازه ایمن ساخته شود حمایت می‌کنیم و در کنار مسئولان و کسبه برای تهیه مکان بهتری هستیم.

در همین ارتباط بخوانید

جمعه بازار شهر یاسوج ساماندهی می‌شود

اکبری ادامه داد: در آتش‌سوزی سال ۹۷ جمعه بازار، اعضای شورای شهر دادگاهی و با ضمانت آزاد شدند خودم هم یکی از اعضای شورای شهر بودم. به خاطر اینکه عده‌ای انگشت شمار منافعشان در جمع بازار به خطر افتاده ۹۰۰ نفر زحمت‌کش در این مکان را اغفال کرده‌اند.

حادثه‌ای در جمعه بازار رخ ندهد نمی‌توانیم کمک کنیم

هاشم یوسفی مدیرعامل آتش‌نشانی شهرداری یاسوج گفت: یکی از دغدغه آتش نشانی ایمنی در جمعه بازار است. این سایت هیچ‌گونه راه دسترسی ندارد و اگر اتفاقی مشابه آتش‌سوزی سال ۹۷ رخ دهد چون راه دسترسی نیست نمی‌توانیم کمکی انجام دهیم.

  وی با بیان اینکه روزانه جان و مال مردم در این مکان مورد تهدید قرار می‌گیرد، افزود: سایت جمعه بازار یاسوج با این شرایط کنونی ظلم به مردم است اگر نسبت به ساماندهی یا جمع‌آوری این مکان کاری صورت نگیرید خطرساز بوده و هشدار می‌دهیم که خطر در کمین جمعه بازاریان است‌‌.

آماری از سرقت و درگیری در جمعه بازار یاسوج

سرهنگ بازیار رئیس پلیس شهرستان بویراحمد دیگر سخنران این جلسه بود و سخنان خود  را با ارائه آمار ۹ ماهه از جمعه شروع کرد و گفت: طی این مدت ۱۹۰ مورد درگیری انفرادی و دسته جمعی در جمعه بازار و یا اطراف آن رخ داده است.

وی بیان کرد: طی همین مدت به دلیل نبود پارکینگ برای جمعه بازار ۳۰ فقره سرقت که اغلب کیف‌‌قاپی و موبایل قاپی بوده شکل گرفته که اکثرا از داخل خودرو به سرقت رفته است.

وی با بیان اینکه متاسفانه این مکان از حالت جمعه بازار به بازار روز تبدیل شده گفت: با این شرایط در خدمات رسانی به جمعه‌بازاریان با مشکل مواجه هستیم.برخی‌ها آنجا هم منافع دارند و مقاومت می کردند که این جابه‌جایی صورت نگیرد.

اگر حادثه رخ دهد دستگاه قضا به شدت برخورد می‌کند

مسعودی کوشک نماینده دادستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه همه دغدغه جمعه بازار را دارند، تایید کرد که در آتش سوزی سال ۹۷ جمعه بازار برای اعضای شورای شهر پرونده تشکل شد.

وی با تایید رانت صورت گرفته در جمعه بازار گفت: قرار داد شهرداری با کسبه جمعه بازار ابتدا ۷۰ هزار تومان مشخص شده اما چندین بار دست به دست شده و  به ۱۱ میلیون رسید که چندین رانت صورت گرفته است.

مسعودی کوشک بیان کرد: ابتدا باید در تنظیم قرارداد دقت شود و با کسانی قرارداد بسته شود که در جمعه بازار زحمت می‌کشند
نه اینکه ۵ یا ۶ نفر دلال ورود کنند ۱۲ میلیون بگیرند بدون اینکه آنجا مستقر باشند یا ردی از خود به جای بگذارند.

وی توصیه کرد: اگر قرار است مکان کنونی جمعه بازار جابه‌جا شود کاربری کنونی مشخص شود، جمعه بازار  شماره یک و دو نشود.

مسعودی کوشک در پایان سخنانش خط و نشانی هم برای متولیان در این خصوص کشید و گفت: اگر در این مکان حادثه‌ای رخ دهد و به جان و مال کسی خسارت وارد شد دستگاه قضایی ورود می‌کند و کسانی که کوتاهی کردند بازخواست می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: کمیته‌ای بر قراردادها نظارت کنند و اگر قراردادی بسته می‌شود قائل به شخص باشد و امکان واگذاری شود به غیر نباشد.

در ادامه تیربند نماینده غرفه‌داران جمعه بازار در پاسخ به سخنان رئیس شورای شهر یاسوج گفت: اگر ۴۸۶ جایگاه واگذار می‌شود چرا هزینه ۹۸۶ جایگاه به حساب شهرداری پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه خائنین در جمعه بازار سریع پاکسازی شوند، گفت:
آماده انتقال جمعه بازار هستیم به شرطی که سند زده شود که مکان کنونی ساماندهی شود.

جمعه بازار نباید قارچ‌گونه رشد پیدا می‌کرد

شهردار یاسوج هم با اشاره به اینکه در ابتدای کار شورای پنجم قرار بود جمعه بازار جمع شود، گفت: در برهه‌ای اکیپ سیار گذاشتیم تا مبادا حادثه ‌آتش‌سوزی در جمعه بازار رخ دهد.

وی با بیان اینکه اصرار ماندن در این مکان اصلا دلسوزی برای کسبه نیست، افزود:  قرار نیست نان کسی آجر شود بلکه در تکاپو برای تلاش به کسبه هستیم سازه‌ای آنجا احداث شد اما نباید قارچ‌گونه رشد می‌کرد‌.

نستهن مقدم با بیان اینکه کلونی خطرناکی در جمعه بازار ایجاد شده، گفت: اصل بر جمع آوری این مکان بوده و تاکنون با سلام و صلوات این مکان کار کرده است.چنین بازارچه‌هایی نعمت است اما هیچ گونه امنیتی نیست. شهرداری تقصیری ندارد اما زوری هم نداریم کسبه جمعه بازار سرشان را زیر برف کرده‌اند و نمی‌خواهند خطراتی که جان و مالشان را تهدید می‌کند ببینند.

در ادامه یکی از غرفه‌داران جمعه بازار گفت: شهرداری نباید از اول به ما اجازه فعالیت می‌داد.طبق مصوبه ۲۵ مهر سال گذشته قرار شد مکان کنونی جمعه بازار ساماندهی شدند مسئولان حتی بازید هم کردند اما کار عملیاتی نشد.

این غرفه‌دار عنوان کرد: تابع قانون هستیم و هر تصمیمی مسئولان در جهت رفاه جان،مال و معیشت جمعه بازاریان بگیرند از آن حمایت کرده و همکاری می‌کنیم.

۱۴ سال فعالیت کسبه‌ای که هیچ پروانه کسبی ندارند

در پایان این جلسه سید جواد هاشمی معاون سیاسی استاندار در جمع‌بندی ضمن خوش آمدگویی مجدد به غرفه داران گفت: جمعه بازار یاسوج به بازار روز تبدیل شده و مکان کنونی وضعیت مناسبی ندارد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه
دنبال آزار و اذیت شما نیستیم افزود: قسم خوردیم که در تلاش هستیم تا مکان مناسبی برای بهبود کسب و کار شما فراهم کنیم اگر مکان مناسبی داشته باشید مشتری بیشتری و کسب و کار بهتری خواهید داشت.

وی با بیان اینکه امکانات بهداشتی در مکان کنونی جمعه بازار ( بازار روز) جوابگوی ۹۰۰ غرفه فعال در این مکان نیست، گفت: مجددا تاکید می‌کنم که مکان کنونی ایمنی ندارد و  جان و مال خودتان و مشتری‌هایتان در امان نیست و در سرما و گرما نمی‌توانید از وسایل گرم کننده و خنک‌کننده استفاده کنید.

هاشمی ادامه داد: مکانی که جمعه بازار مستقر است غیرمجاز است این مکان چون متعلق به شهرداری و همه مردم است سالانه باید به مزایده گذاشته شود اما شهرداری این کار را انجام نداده لذا کسبه در مکان غیرمجاز در حال فعالیت هستند.

معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه از اول قرار بود این مکان تحت عنوان جمعه بازار فعالیت کند اما تبدیل به بازار روز شد، گفت: همه در شکل‌گیری شرایط کنونی جمعه بازار مقصر هستند  اگر از اول نظارت می‌کردیم و اجازه رشد قارچ گونه نمی‌دادیم این وضع را شاهد  نبودیم.

وی بیان کرد: تا حدی از نظارت در این مکان غافل شده‌ایم که تعداد کسانی که در این مکان فعالیت می‌کنند و میزان اجاره‌ای که پرداخت می‌شود مشخص نیست.

  وی بیان کرد: ملکی که جمعه بازار( بازار روز یاسوج) در آن مستقر است متعلق به همه مردم است و باید در این محل کار قانونی انجام شود اما متاسفانه کار قانونی نیست حتی یک مورد از کسبه جمعه بازار پروانه کسب ندارند!

معاون استاندار با اشاره چندین باره به این موضوع که نمی‌خواهیم کسبه جمعه بازار آسیب ببینند، گفت: اگر اتفاقی بیفتد همه زیر سوال می رود از  مسئولان گرفته تا مردم حتی اعتبار اجتماعی مردم هم خدشه‌دار می‌شود.

هاشمی در ادامه صحبت‌های خود برای چندمین نسبت به ساماندهی جمعه بازار تاکید و از کسبه خواهش کرد نهایت همکاری را با مسئولان داشته باشند.  حادثه یک بار رخ می‌دهد اصرار نداریم که حتما در بازارچه احداث شده ساکن شوید اگر علاقمند بودید در بازارچه سنتی بسیار مجهز ساکن شوید و اگر علاقه‌ای هم به حضور در این مکان ندارید اصراری نیست.

وی بیان کرد: اسامی کسانی که متقاضی حضور در بازارچه جدید هستند در اختیار ما قرار گیرد اگر هم نمی‌خواهید در بازارچه جدید مستقر شوید اطلاع دهید اگر مکانی سراغ دارید بگوید تا جمعه بازار را آنجا مستقر کنیم و بسازیم می‌توانیم در صورت رفع موانع جمعه بازار در مکان کنونی ساماندهی شود.

هاشمی بیان کرد: تا زمان مشخص شدن وضعیت مکان جمعه بازار مشخص شود که شهرداری به چه تعداد از افراد مجوز فعالیت داده است پلیس در این خصوص حضور پیدا کند و کسانی که مجوز گرفتند را شناسایی کند.

هاشمی خاطرنشان کرد:مافیایی جمعه بازار چه کسی است؟ اگر وجود دارد شناسایی شوند نباید مانع این کار خیر شوند و کارشکنی کنند.چرا بعد از ۱۴ سال هنوز نمی‌دانیم چند نفر آنجا کار می‌کنند؟از همین الان می‌‌گویم کسبه جمعه بازار برای روز عید خرید نکنید تا ساماندهی شوند.